روشنک بنت سینا

در اندیشه پرواز

روشنک بنت سینا

در اندیشه پرواز

روشنک بنت سینا

* اینجا انسانی قلـم می‌زند که زن خلـق شده، در ایران هبوط کرده، در بین قوم لر بزرگ شده، در حوزه علمیه خود را یافته و قرار است در پیـچ و خـم زندگی به کمـال برسد.

* یک عدد طلبه _ دانشجوی آواره در مجازآباد.

بسم الله
خانم دکتر سیمین‌تاج مؤیدی در سال ۱۲۹۹ به دنیا آمدند. پدرشان «حاج محمد امین» از نوادگان شیخ زین العابدین از واقفان بزرگ موقوفات فارس و نام مادرشان «عفت الشریعه» است. 
خانم مؤیدی در سال ۱۳۲۶ راهی لندن شدند تا در رشته‌ی مامایی و زنان تحصیلات خود را ادامه دهند. زمانی که در لندن بودند برای یکی از امتحانات مهم کسالت داشتند و نمی‌توانستند درس بخوانند. استاد لائیکشان که از ابتدا با اعتقادات و حجاب خانم مؤیدی مخالف بودند، عذرشان را نمی‌پذیرند. خانم دکتر در بلادی که همه مسیحی هستند به حضرت عیسی (ع) متوسل می‌شوند و می‌گویند: «اینها شما را قبول دارند و من هم به شما متوسل می‌شوم». شب خواب می‌بینند که حلقه‌ای از جلوی چشمانش رد می‌شود و حرف «s» (که آناتومی لگن و جنین است)وسط حلقه نوشته شده است. سر فصل‌هایی که با «s» شروع می‌شود را می‌خوانند و درسشان را با نمره‌ی خوبی پاس می‌شوند.
سال ۱۳۲۹ تحصیلاتشان تمام می‌شود و به ایران باز می‌گردند و به طبابت مشغول می‌شوند. یکی از اقوام‌مان برای مداوا به ایشان مراجعه کرده بود. خانم دکتر بهشان گفته بود: «به جای پول ویزیت برایم کتاب بیاورید».
سال ۱۳۴۴ با توجه به اوضاع داخلی ایران و نگرانی خانواده‌های مذهبی برای تحصیلات فرزندانشان در مدارسی که مقید به حجاب و دیانت نبودند، مکانی را به قیمت دویست هزار تومان خریداری و دبستان و دبیرستان «مکتب الزهرا» را تأسیس می‌کنند. از آن روز به بعد مکتب الزهرا مدرسه‌ای اسلامی و مکانی برای برگزاری‌های مراسم دینی و مذهبی می‌شود. بعد از انقلاب در سال ۱۳۶۲ دبیرستان و دبستان مکتب الزهرا، تبدیل می‌شود به حوزه علمیه مکتب الزهرا (س). ایشان در طول زندگی با برکتشان ثروت، تحصیلات عالیه و عمر خودشان را در راه اسلام و نشر معارف اسلامی انفاق کردند. همیشه می‌گفتند: «سعی کنید با خدا معامله کنید» و خود به این گفته‌شان عمل کردند و سود فراوان بردند. خانم دکتر در سال ۱۳۹۰، در نود و یک سالگی به لقاءالله پیوستند. روحشان شاد و یادشان گرامی.

سایر موقوفات خانم دکتر مؤیدی: دبیرستان معارف مکتب الزینب واقع در خیابان منوچهری، مکان دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی واقع در خیابان قاآنی و یک خانه‌‌ی دیگر که نام خیابانش یادم نیست.


نظرات  (۱)

قربون بند کیفتم 
تا پول داری رفیقتم
روحشان شاد و یادشان گرامی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی